Slovensky EnglishDeutche
 
   
 
 

Drevo je jedným z najobľúbenejších prírodných materiálov, vyvolávajúcich v človeku pocit tepla, domácej pohody, komfortu a je stále veľmi obľúbeným materiálom na výrobu podláh.

Drevo je ako prírodný materiál, citlivý na vlastnosti prostredia, v ktorom sa nachádza. Svojou živou štruktúrou sú drevené podlahy vždy plné vitality, oživujú interiér, dávajú priestoru rozmanitosť a príťažlivosť. Pri tvorbe bytovej štruktúry majú podlahové krytiny veľký význam z hľadiska estetiky, funkčnosti, životnosti a údržby.

Trvanlivosť drevenej podlahy závisí aj od tvrdosti dreva, z ktorého je vyrobená. Čím tvrdšie drevo, tým menšie riziko poškodenia. A od čoho závisí tvrdosť dreva? Od jeho hustoty. Tú zas ovplyvňuje druh dreva a podmienky, v ktorých rastie.

Takže napríklad severská breza, ktorá v chladnom podnebí rastie pomalšie a jej drevo je preto hustejšie, nemá také isté vlastnosti ako breza, ktorá rastie v miernom klimatickom pásme. Tvrdosť dreva sa však dá v súčasnosti výrazne ovplyvňovať vhodnou povrchovou úpravou. Dobré výsledky sa zaznamenali, ak sa nanášaný lak na podlahe vytvrdzoval UV žiarením. Dôležitým kritériom pri výbere drevenej podlahy je aj farba. Vždy je potrebné si pamätať, že drevo je prírodný materiál, ktorého prirodzenou vlastnosťou sú farebné rozdiely a zmeny v čase.

Podlaha, ktorá je dlhodobo zakrytá nábytkom, sa môže po presťahovaní farebne odlišovať od nezakrytej časti. Farebnosť drevenej podlahy sa dá ovplyvniť aj použitím farebne tónovaných lakov, olejov a moridiel.